Pages

Saturday, July 25, 2015

20 USA head ja halba külge

Kolisime Reinoga Nianticusse ümber. Täna olime näiteks terve päeva basseini ääres, mina üritasin oma päevitusrante vähendada ja Reino hullas bucket hat'i ja nuudlitega vees. Korraks käisime linnas ka, aga saime üsna ruttu aru, et see on kordades väiksem kui Mystic ja pole pooltki nii armas. Tassisime ühe suure kasti Coca-Colat koju, sõime isetehtud hot dog'e, olime veel veidi basseinis, mängisime pisut pinball'i (neil on kodus päris pinball'i masin, väga cool). Ja kuidagi jõudsime kahekesi välja selle postituse kirjutamiseni. Ehk siis 10 asja, mida me Ameerika juures armastame, tasakaaluks 10 asja, mida me eriti ei salli. Seejuures tuleks lisada, et need asjad, mis meile Ameerika juures sümpatiseerivad, ei pruugi Eestis (või mujal) ilmtingimata halvemad olla (ehkki võivad), vaid on lihtsalt mõned neist, mis meile esimesena pähe torkasid.EDIT: Olen seda postitust kolm päeva kirjutanud. Hetkel oleme juba Springfieldis ja homme läheme SixFlagsi! Reino õppis vahepeal pesapalli mängima. Homme õhtuks oleme kõigi eelduste kohaselt Kanadas!

1. Burgerid ja friikartulid
Esmapilgul natuke naiivne punkt, aga tegelikult täiesti legit. Ameerika burgeritele ei saa vastu mitte ükski Eesti burger. Nad lihtsalt teavad, mis teeb burgerist selle päris õige ega pane sellega kuigi tihti mööda. Eestis on burger rohkem nagu seinast seina varieeruv toit - MeatMarketis saab üsna decent burksi, Räägupesas saab minu meelest väga jubedat burksi (Reino ja Johan armastavad seda, tho). Räägupesa burger on rohkem nagu kahe kuiva saiakäki vahele topitud ülessulatatud pihv, mis on salati ja kastme sisse sõna otseses mõttes uputatud (natuke liialdan). USAs on peaaegu iga burger omaette meistriteos. See kõlab nii imelikult, aga 'Muricas on tõesti raske burksiga puusse panna. Except nende McDonalds, mis on horriblé. 
Enne tänast oleks ma saanud öelda, et ma pole USAs halvasti tehtud friikartuleid saanudki, ent Nianticu Family Pizza rikkus selle combo ära. Niisiis pean tõdema, et siin on friikartuleid, mis on meh as meh could be, aga üldjuhul on need superhead. Sama lugu, mis burksidega.2. Autod ja kütus
Suurte autosõpradena hindame me Reinoga igat veidigi silmapaistvamat autot, mida Eestis näeme. Olgu selleks siis Tormise imeline Supra või mõni vähe ilusam Audi R8, järele paneb vaatama ikka. USAs on seda silmarõõmu kordades rohkem. Ühel hetkel voorib sinust mööda uhiuus Dodge Challenger, teisel hetkel näed prillikivina säravat elevandiluukarva 30ndate Cadillac V16 roadster'i. Kui Tartust Tallinnasse minnes tundub Porschede hulk hämmastav, siis Eestist USAsse tulles on neid pilgupüüdjaid nii palju, et paari päevaga muutub see juba tavaliseks. Sealjuures on neil kütusehind, mis seda kõike lubab. Olgugi et nad ise virisevad veidi selle üle, et kütus on liiga kallis, siis lihtsalt väike võrdlus, et Eestis on kütus peaaegu kaks korda kallim. 

3. Inimesed 
Üleüldises mõttes, USA inimesed on enamasti meeletult positiivsed ja (nii palju kui ma nendega isiklikult kokku olen puutunud) külalislahked. Mäletan, et kui seda peale oma esimest USA reisi Eestis rääkisin, arvati see võlts keep smiling olevat, ent tänaseks julgen väita, et üldjuhul see seda ei ole. Päris täpselt ei oska ma seda siiani põhjendada ega lahti seletada, aga eestlased tunduvad inimestest palju rohkem negatiivset eeldama, mis teeb lõppkokkuvõttes kõigi elu raskemaks. Siin on kõik selles mõttes veidi liberaalsemad. Mingites olukordades on see kindlasti väga halb! Aga reisides on see vahelduseks väga meeldiv ja omamoodi vabastav kogemus. Meie praegune pere näiteks tolereerib isegi Reino huumorit, trust me, see on väga suur asi!


4. Asjad
See on see riik, kuhu reisides tasub alati veidi materiaalsemalt mõelda ja kõik asjad, mida vähegi ihaldanud oled, viimase raha eest ära osta. Kahel väga lihtsalt põhjusel - Eestist neid pahatihti ei saa ning pealegi on need suures osas üpriski odavad. Rääkimata sellest, et siin on valik tohutult suur. Väga lihtne näide on Reino, kes keeldub tavaliselt riiete ostmisest, aga on praeguseks oma garderoobi ilmselt kahe-, kui mitte kolmekordistanud. Ma olen tavaliselt sama teinud, aga kuna me just kolisime, on mul süümepiinad, sest ma oman liiga palju asju, sealhulgas riideid, seega üritan seekord võimalikult vähe raha riiete alla panna. Seni on see mul õnnestunud. Mu kõige totram (ja samas kõige parem) ost oli mänguhüljes Potsu Mysticu veekeskusest, ilma kelleta ma enam tududa ei saa. Ah jaa, Reino lemmik on muidugi bucket hat'ide valik siin riigis ehk siis long story short mu peika on obsessed with bucket hats. Kohutav. 

5. Ilm
See käib eelkõige meie praeguse reisi ja sihtkoha kohta. Eestis on tänavu üsna meh suvi. Siin on praegu nende jaoks üsna tavaline, meie jaoks üldse mitte meh ilm. Parematel päevadel on varjus 35 kraadi sooja, mis on kõvasti parem kui Eesti 20 kraadi ja samas inimlikum kui Türgi 42 kraadi. Lisaks sellele on siinne 35 kraadi inimlikum kui Eesti oma, sest neil on igal pool kliimaseadmed. Ja basseinid, me Reinoga armastame eriti basseine.


6. Ühistransport
Ehkki siin-seal on ühistransport üsna puudulik, on mingid sihtkohad, kuhu jõudmine on jusnimelt bussi või rongiga kõige mõistlikum. Näiteks JFK lennujaamast Manhattanile on palju mõistlikum minna rongiga, sest Manhattani liiklus on totaalne peavalu ja mitte ainult ei saa rongiga kiiremini kohale, vaid see on ka kordades odavam. Rongi eest maksad vaid 13 dollarit, mis on taksost vähemalt viis korda odavam. 
Teine hea näide on meie teekond New Yorgist Connecticuti, mille läbimine autoga oleks võtnud ainult 20 minutit vähem aega, aga oleks (olenevalt kellaajast) olnud suure tõenäosusega palju stressirohkem ja tüütum. Rong sõitis 180 km/h, oli supermugav ja võrdlemisi odav. 

7. Teede kvaliteet
Suur osa sellest on kindlasti tänu kliimale, aga nende teed on üldjuhul väga korras. Vähe sellest, need on üldiselt mõistlikult suured ega sunni sind jaburaid möödasõite tegema.


8. Arhitektuur
Tõsi, ameeriklased on väga uhked oma ajaloo üle, samal ajal kui muu maailmaga võrreldes on see põhimõtteliselt ainult viivuke. Sellest hoolimata on neil päris palju pärleid, mida Eestis ei näe. Näiteks Mystic oli täis maju 1820ndatest, mis nägid endiselt üliarmsad välja. Samal ajal on nende nüüdisaegne arhitektuur ka palju vingem. Ja nad hoiavad paremini ühtset stiili ehk siis kui näiteks Tartu (ehkki ma armastan Tartut väga) on üks suur segasummasuvila oma vahelduvate klaashoonete ja vanaaegsete ehitiste virrvarriga, rääkimata tigutornist, siis näiteks Mystic on vanaaegne ja seda algusest lõpuni.


9. Loodus
See on pisut ebaaus, sest Ameerika on pindalalt lihtsalt nii meeletult suur, et see on tahes-tahtmata looduse poolest niivõrd vaheldusrikas. Turistina on see lihtsalt tore vaheldus. Vahet pole, kas tegu on metsa või kõrbe, märgalade või mägedega, USAs on kõik olemas ja päris kindlasti on kõik teistmoodi kui Eestis. See kehtib muidugi paljude teiste riikide kohta ka, aga kindlasti on eestlasena USAs huvitam linde toita kui näiteks Lätis. 

10. Austus
Vahet pole, kas politseinike, sõjaveteranide, sõjaväelaste või tuletõrjujate vastu. See on tähelepanuväärne ja päris südantsoojendav, kui tähtis see ameeriklastele on. Näiteks ei tea ma ühtegi suveniiripoodi Eestis, kus müüdaks Eesti Politsei operatiivautode mudeleid... Samas on siin riigis vist lihtsalt tähtsamaid asju, millega tegeleda, mis viib tähelepanu väiksematelt asjadelt ära, tänu millele on inimesed omakorda politsei osas positiivsemalt meelestatud. Siinkohal tahaks tähelepanu juhtida näiteks laululava parkla tõkistele... :')


Ja et see kõik ei tunduks nagu Ameerika ongi üdini üks suur roosa American Dream, siis siin on 10 asja, mida me USA juures pigem ei salli:

1. Autokesksus
Ehkki nad üritavad panna üha rohkem rõhku ühistranspordile, et autode hulka vähendada, on see endiselt üsna lootusetu. Jalakäijana on siin riigis pea võimatu liigelda, sest näib, et kõige aluseks on siin riigis auto. Neil on drive-thru pangad ja Starbucksid, ent kõnnitee on suuresti harv nähtus. 

2. Toyota Prius
Eelmise punktiga jätkates - kuigi nad on meeletult autokesksed ning nende kütusehinnad on võrdlemisi madalad, näeb siin kõige enam Toyotasid. Ma usun, et umbes 40% kõigist autodest, mida siin näeb, on Toyotad. See on üsna kurb, sest kui niikuinii olla wasteful, siis miks mitte mõni päriselt vinge auto.


3. New York
Suur Õun on tore paariks-kolmeks päevaks, peale seda muutub see üsna väsitavaks ja ebameeldivaks. Kirjutasin sellest juba paar postitust tagasi veidi pikemalt.

4. Rip-off'id
Pole vist vahet, kus riigis turist olla, rip-off'ide otsa võib kõikjal sattuda. Meie USA reis algas näiteks korraliku ämbriga, kui tahtsime taksoga lennujaamast NYC-i saada. Vähemalt olime kohe reisi algusest peale tähelepanelikumad.

5. Toit in general
Ameerika toidupoed on üldiselt piiramatu valikuga, vahet pole, mida otsid. Neil on miljon erinevat sorti jogurteid, küpsiseid... well, tegelikult kõike. Veidi halb on lihtsalt see, et suur osa neist on hunnik keemiat. Siin riigis tervislikult toituda on päriselt challenge, ausalt. Ja parim on muidugi see, et nad panevad meeletult rõhku rasvavabadele toodetele, kuhjates kõik muu toidu hunniku suhkruga üle. Või siis suhkruasendajaga, mis on isegi hullem. Pluss nende kraanivesi on kohutav ja lõhnab nagu puhas kloor. 

6. Toidu raiskamine
Vähe sellest, et nende toit on küllaltki ebatervislik, meeldib neile oma portsudega korralikult kiidelda. Päris paljud kohad reklaamivad end osariigi suurimate hotdog'ide pakkujatena või siis uhkustavad linna suurimate burgeritega. Either way, need on ebainimlikult suured. Täna tellisime näiteks nelja peale kaks pearooga ja ühe eelroa ja sellest jäi ka üle.

7. Mõõtesüsteem
Oleks nagu aeg SI omaks võtta, ma leian!8. TV show'd
Ma tunnistan, et ma vaatasin Mysticus kokku mitu tundi KUWTK-d, aga ausalt öeldes on neil ikka meeletult palju täiesti jaburaid tõsielusarju ja muud taolist. Misiganes imelikud asjad need on, kus beebid ära meigitakse ja kõrgeid kontsi kandma sunnitakse. Why? Neid on kindlasti veel, ma lihtsalt ei vaata üldse telekat.9. Õigusreklaamid
Iga viies reklaam, mida USA-s olles näed, pakub sulle juriidilist abi, kui oled tööõnnetuses kannatanud, ebakvaliteetset arstiabi saanud, kelleltki Instagramis ebameeldiva kommentaari saanud, *insert ükskõik milline stsenaarium oma elust, mis sind pisut tusaseks võis teha*. Nagu literally, ilmselt võib siin kõige eest raha välja nõuda.

10. Kingad majas
Ameeriklased kannavad üldjuhul kingi ka majas sees ja innustavad sindki sama tegema. Paraku on see eurooplasele üpriski harjumatu ja suisa pisut ebamugav olukord. Mina näiteks ei suutnud kingadega kauem kui 5 minutit olla ja otsustasin sokkide kasuks, sest need on nagu peaaegu kingad... vist... ma ei tea... awkward.

Reino keskmine nimi on Kraatsja (peaaegu Graatsia)

5 comments:

marek said...

Nianticust 30 miili kaugusel oli mu vanaisa kodu :)

Six7 said...

Mõnus postitus :) Aga New Yorgi kohta, mina näiteks armastan tõsiselt seda linna ja isegi seal pikemalt olles ei visanud koppa ette.Huvitaval
kombel sobis NYC kraanivesi mulle, nahk oli jube pehme.. ja NYC's oli just lihtne tervislikult toituda. Leidsin nii palju tervislikke kohvikuid :) Aga portsud on ikka ebareaalselt suured jaa.

Paula Johanna Adamson said...

Marek: Oh, nii vinge! :)
Six7: Eks see ole inimeses endas kinni, arvestades, kui palju inimesi sea elab, peab see kellelegi ikka istuma ka. Nii palju kui ise siinsete tuttavatega rääkinud olen, oleme lihtsalt üsna ühisel arvamusel NYC-ist olnud. Ja sele tervislikkuse koha peal tahaks ka siiski vastu vaielda, aga hea küll :D Aitäh siiski :)

Paula Johanna Adamson said...

Pluss - ma armastasin ka New Yorki, seni kuni ma rohkem USAt nägin:D Kolm aastat tagasi oleks ka kiidulaulu kirjutanud :)

Six7 said...

Jaa, no eks ta ole, et kellelegi peab meeldima :) Ma ka rohkem
USAs ringi rännanud, aga vot millegipärast olen die hard NYC lover.