Pages

Friday, December 26, 2014

Küpsetamisest ja kokkamisest


Mul on kokkamise ja küpsetamisega üpriski eriskummaline suhe. Tõtt-öelda pärinevad kõik minu köögitarkused viimasest ca kahest aastast puhtalt seetõttu, et ühel hetkel üksi elama hakates tuli millestki toituda ja enne seda olin elanud meeletult mugavalt, nautides päevast päeva oma vanaema tehtud klassikaliselt häid toite, ilma et oleksin ise midagi osanud. 

Esialgu piirdusid mu oskused ausalt öeldes pannkookidega. Baasteadmised kartulite ja makaronide keetmisest muidugi eksisteerisid samuti. Esialgu toitusingi kartulitest ja sain hakkama eelmaitsestatud liha ahju panemisega kindlaks ajaks - achievement unlocked! Mingil hetkel õppisin ära pasta tegemise, lootes saada kodukootud vapianistiks, mis ei juhtunud paraku kunagi. Tänaseks armastan kokkamist väga ja kuigi mul ei jätku selleks alati väga palju aega, siis vahetevahel eksin ikka retseptiraamatutesse ära või proovin mõnd uut kooki. Armastan nii Jamie Oliveri kui ka Epic Meal Time'i. Suvel panime Reinoga isegi oma retsepti järgi tehtud ploomikotlettidele aluse, mida tegime mitmes erinevas versioonis. Vahel uurin oma vanaemadelt nende tarkusi ja osade toitudega olen jõudnud katsetamise faasi, kus julgen algsest retseptist kõrvale hiilida ja enda meele järgi katsetada. 

Õnneks on mul vedanud maia perekonnaga, kes pistavad koogid nahka ka siis, kui need kogemata ahjus üle küpsevad, lömmi vajuvad või siis liiga kuivad on. Mu kõige suurem toidukriitik on kindlasti Johan, kes tuli ütles esimest korda mu pastat süües konkreetselt, et see on maitsetu, liiga vedela kastme ja natuke üleküpsenud kanaga muidu väga hea pasta. Järgmine kord, kui Johan külla tuli, nägin viis korda rohkem vaeva ja peale seda ütleb isegi Johan, et ma teen head pastat!


Pastaga on mul tegelikult veidi erilisem suhe, sest ma võiks seda erinevates variantides lõpmatuseni süüa ning ühtlasi lugematul arvul versioonides ka katsetada, ilma et midagi väga nihu saaks minna. Jõuludeks sain Mikalt pastamasina, seega tulevikus saate loodetavasti postitusi Paula päris enda tehtud gnocchi'dest, tagliatelle'dest ja papardelle'dest. Tegelikult sain juhilubade puhul Mikalt ka Jamie Oliveri kokaraamatu, mida pole jõudnud veel lähemalt uurida, seega jääge ootama suuremal hulgal toidupostitusi!


Küpsetamises ei tunne ma end veel kuigi koduselt, seega piirdun tavaliselt väga lihtsakoeliste toorjuustukookide- ja tortidega. Ehk julgen kunagi isegi biskviidi tegemise selgeks õppida ja päris taigna valmis vorpida, eks näis. Seni võite mulle kõrbenud kooke ja ülesoolatud pastat soovida või midagi :D

No comments: