Pages

Sunday, November 2, 2014

ILIL 30 day photo challenge

Kuu aega tagasi käisime Johaniga pildistamas. Ma olin kusjuures üllatunud, et ta mu kaasa kutsus, sest tema ja Betti kõrval tundsin end rohkem kui amatöörina. Mingi hetk otsustasin autot pildistada, et end mitte nii out of place tunda. Johan andis mulle välgu ja statiivi kätte, luges ette hunniku numbreid ja soovitusi, millega ma esialgu suurt midagi peale ei osanud hakata. Lõpuks keksisin pool tundi ümber auto, vehkides üles-alla telefoni taskulambiga ning püüdes ajastada oma hüplevat ringi ümber auto 30-sekundilisse särisse nii, et see poolikuks ei jääks.

Sel päeval rääkis Johan mulle photochallenge'ist, mis algas järgmisel päeval. Nii algaski minu oktoober, millest sai lõpuks palju erilisem 30 päeva, kui ma oleks osanud oodatagi. Lähtun siin postituses Jaanika küsimustest challenge'i kohta.

1. Mida andis mulle väljakutse?

Esiteks kindlasti enesekindluse piltide tegemiseks, mis mul varem täiesti puudus. Olen pilte teinud vahelduva eduga aastaid, aga kunagi pole ma nii palju ajurünnakuid ning mõttelende oma fotodesse panustanud. Ka aega kulus selle kõige tegemiseks kõvasti. Polnud kordagi, kus ma oleks pildiga ühele poole saanud vähem kui poole tunniga, enamasti kulus selleks tund või paar. Niisiis julgen väita, et olen viimase kuu aja jooksul pühendanud ühtekokku umbes ööpäeva piltide tegemisele. Lisaks veel piltide läbivaatamisele ning töötlemisele kulunud aeg, mis ehk isegi peaaegu kahekordistab challenge'ile kulunud aja. Õppisin kõvasti oma kaamerat tundma, leides endas julguse mugavustsoonist välja astuda ja uusi asju proovida, misjärel tekkis esimest korda ka tunnetus ning idee, kuidas kindlaid asju pildistada - katseeksitusmeetodist sai kogemustepagasi põhjal kulgev mõttelõng. 

Uskumatu, kui palju kohvi ma selle väljakutse ajal tarbisin. Alati käisin enne Statoilist läbi, eriti enne ööpoolsemaid pildistamisi karges sügisõhus - pikkade särivõtete kõrvale lihtsalt passis kohv suurepäraselt. Ja kohvi kõrvale kulus ka kütuseliitreid päris edukalt, mis omakorda tähendab, et sõiduoskust tuli kõvasti juurde. Kõigele lisaks olen õppinud oma ajapuuduse kõrvalt võtma aega asjade jaoks, mida naudin. Endalegi üllatusena leidsin ka kõige tihedamatel ning motivatsioonivaesematel päevadel tuju ning tahtejõudu end kätte võtta ning pildi nimel pingutada. Väikeseid võite neist 30 päevast võiks välja tuua veelgi, ent siis muutuks see romaaniks "Kuidas ILIL fotoväljakutse muutis Paula elu...".

2. Mida oleksid ILIL 30 päeva fotograafia väljakutses muutnud/paremaks teinud?

Alguses kartsin, et oktoober pole väljakutseks üldse hea aeg, sest kuu lõpus plaanisime minna emaga reisile. Võõrast ümbruskonnast on palju raskem leida just need teemasse sobivad elemendid, mis kodulinna puhul ehk siin-seal on silma jäänud. Mõtlesin isegi selle edasi lükata ja seda nö võistluseväliselt teha. Tänaseks olen väga õnnelik, et seda just oktoobris teistega koos tegin ning ei muudaks mitte midagi. Reisil olles oli piltide tegemine, tõsi küll, raskem. Võttis rohkem aega ning alati polnud selget ideed ning tuli pidevalt ümbruskonda tähelepanelikult jälgida, üritades sealt ideid ammutada. Aga see vist tegigi väljakutse efekti suuremaks ning arendas veelgi edasi. Teise plussina: see on uskumatu, kui palju vingeid inimesi üheskoos üksteist motiveerisid ja edasi arendasid, inspireerisid ja tunnustasid. Põhimõtteliselt on meist saanud selline omamoodi suur pere. Ehk suguvõsa, kus osad on küll veel kaugemad, ent kui mõned kokkutulekud veel teha, teame pea kõiki nägu- ja nimepidi. Vastasin vist siinkohal ka juba kolmandale küsimusele, mis kõlas:

3. Kas sooviksid jätkata ILIL fotograafia väljakutse grupis mõne muu ettevõtmisega?

Jah, kindlasti :)


Kokkuvõte minu 30 pildist, mis sai veidi kaootiline, aga suurus peaks aimu andma mu enda mälestusest sellest päevast ning selles pildi ideest. Osad pildid jäävad ikka rohkem meelde ning osad sessioonid on südamelähedasemad, ideed paremad. Niisiis on osad pildid pisut suuremad, ent üldjoontes armastan neid kõiki. 

Mu kõige meeldejäävamateks piltideks enda jaoks on siiski 21. päeva pilt oravast, mis oli nii spontaanne pilt ja midagi sellist poleks ma isegi loota julgenud. Ühtlasi sümpatiseerib mulle 10. päeva pilt Kärtsust, kes muidu on minu suhtes üsnagi reserveeritud, ent selle pildi jaoks oli ta küll charmer ning aitas nii-nii palju kaasa, peaaegu tegi omamoodi move'i, you know. Esimese päeva pilt meeldib mulle selle pärast, et selle tegemiseks läks nii palju aega, mässamist ning katsetamist ja ma algul ei pannudki seda kodus tähele ja olin ülejäänud piltides väga pettunud, ent lõpuks leidsin selle. Õhupallipilt on rohkem tähelepanu saanud, kui oleksin osanud loota, tegelikult on seda saanud väga paljud pildid. Õhupallipilt ise meeldis mulle ka algusest peale, justnimelt värvide poolest. 12. päeva mustripilt on lihtsalt hea mõttevälgatus pärast seda, kui olin end ideetusest halliks muretsenud. Pealegi, korrapärasus is the key...

Ühtlasi tooksin välja oma lemmikud teiste tehtud piltidest. Hakkasin mingi hetk nimesid piltidega siduma, sest leidsin, et tasuks ikka veidi credit'it ka anda autoritele. Pärast esimest viisikut kartsin juba, et kogu mu lemmikute list kattub peaaegu täielikult Katre piltide listiga, sest esimeste piltide hulgas olid märkamatult leidnud koha just tema tööd. List muutus õnneks lõpuks pisut mitmekesisemaks. Siin on iga teema kohta üks pilt, mis meeldis mulle kõigist kõige enam. Ilusaid pilte oli tegelikult meeletult palju, vaatasin järjest kaustu läbi, avastasin pilte, mida väljakutse jooksul polnud tähelegi pannud. Ühtlasi mõistsin üha enam, et mul on veel nii-nii palju arenguruumi ja see challenge on põhimõtteliselt alles kõige algus. 

1. Black and white self portrait - Katre Suits


2. Candlelight - Einike Paap


3. Close up - Katre Suits


4. Clouds - Katre Suits


5. Your favorite color - Katre Suits


6. From distance - Agnes Luup


7. Bad habit - Katre Suits


8. Morning - Andra Pant


9. Books - Johan Hallimäe


10. Something sweet - Kätlin Tursk 


11. Your choice of topic - Kati Luht


12. Pattern - Kätlin Tursk


13. Glow - Merlin Kase14. From low angle - Merilin Sepp


15. City lights - Triin Künnapas


16. Eyes - Jaana Kannike


17. Childhood memory - Andra Pant


18. Love - Jaanika Laas


19. Reflection - Merili Tull


20. From high angle - Kaidi Kontaveit


21. Animal - Merlin Kase


22. Guilty pleasure - Kadi Kindma
Olen ise täielik Statoili kohvi junkie, seega see pilt lihtsalt pidi siia postitusse jõudma. 


23. Black and white landscape - Aili Alber


24. So cold - Kärt Mikli


25. In motion - Kätlin Tursk


26. Sexy - Päivi Kahusk


27. Fresh - Ann Buht


28. Paper - Ann Buht


29. Your emotion today - Merlin Kase


30. Your choice of topic - Piret Rommot


Lõpetuseks toon teie lõbustamiseks siia mõned pildid sellest, kuidas üks või teine fotosessioon kõrvalt välja nägi. Nende eest pean Reinot tänama (: Üldjuhul jäävad need esimeste päevade hulka. 

Õhupalliidüll ja lemmikvärv

From distance ehk siis kuidas sain korduvalt autoni ja tagasi kõndides päeva trenni ka tehtud.

Kui õues tassikooke pildistasin ning mul isiklik vihmakaitse oli.

Kui close up'i jaoks oli vaja korralikku madalat nurka.

Rummu häppening.

Järjekordne horisontaal (või diagonaal..) pildi jaoks

Järjekordne horisontaaliseeria episood (lapp oli, sest vihma sadas).

Siinkohal tahaksin öelda aitäh Jaanikale, kes meid kõiki kokku tõi ja andis võimaluse nii vingest asjast osa saada. Ühtlasi kõigile, kes väljakutses osalesid - nii palju motivatsiooni ja inspiratsiooni! Kõigile, kes mu piltide sündimisele kaasa aitasid ning kõigile, kes siin-seal ilusaid sõnu ütlesid - terve kuu olen nii õnnelik olnud :)

6 comments:

Merlin K said...

See on ilmselt kõige armsam ja siiram kokkuvõtte postitus, mis ma lugenud olen. Ja nii positiivne! Muidugi kirss tordil oli veel näha neid "in action" pilte ja see tõesti annab aimu sellest, kuidas sa asjasse suhtusid. Sa oled suurepäraste piltidega hakkama saanud ja väärid kõiki kiidusõnu ning väljatoomisi. Super tubli oled! Jään huviga Sinu edaspidiseid meistriteoseid ootama. Pai sulle (:

Paula said...

Olen meelitatud, aitäh :)

Andra said...

Ma pean Merlini kiiduovatsioonidega liituma, sa oled lihtsalt super!

Shine on, you crazy diamond! ;)

Paula said...

Te hellitate mu ilusate sõnadega ära nii, ise nii andekad. Aga annan endast parima, et latti mitte alla lasta ;)

Katre said...

Mul oli niiiiiiiiiii hea meel lugeda, et minu pildid (nii palju kui ma neid tegin) sulle meeldisid, sest sinu omad olid ka minu vaieldamatud lemmikud!!! :D Nii et see oli kohe eriline kompliment ja mõnus-mõnus heatunne tänasesse päeva. :)

Kaidi K said...

Väga tore postitus - pani vaikselt pihku itsitama, kui in action pildid ekraanile ilmusid. Äratundmisrõõm oli suur.
Ja aitäh mainimise eest :D

Ole vahva,
Kaneelirulli Kaidi.