Pages

Monday, May 19, 2014

Primorskajast murunätsutajani

Olen blogimist nii kaua edasi lükanud, et nüüd teen seda juba uue kipsiga.

 

8.-11. mai veetsime poole lennuga Venemaal, Peterburis. Reisi võib üldjoontes õnnestunuks lugeda, sest ma nägin nelja päevaga rohkem kullast kupleid, ornamente ja purskkaeve, kui ma terve elu jooksul kokku olen näinud. Linn väärib igati oma kultuuripealinna tiitlit, sealne arhitektuur on lihtsalt hingematvalt ilus, kõik on nii suurejooneline ja pisidetailideni viimistletud. Tõsi küll, sellisele kirjeldusele vastab ainult mingi osa tervest Peterburist, sest näiteks meie "kesklinna vahetus läheduses" asunud hotelli ümbrust oleks võinud küll Lasnamäega kõrvutada. Nelja päeva sisse mahtus palju kirikuid ja losse, paadisõit Neeval, 9. mai paraad Nevski prospektil ja palju bussisõitu. 

Primorskaja rajoon meie peaaegu kesklinnas asunud hotelli läheduses.

Minu vaieldamatu lemmik oli Grand Maketa, mis on u 800 ruutmeetrile mahutatud makett Venemaast. See hõlmab alasid mõlemalt poolt Uurali mägesid, jättes sisse ka Sotši ja Musta mere äärsed alad, Peterburi ja Moskva. Ja see on kõike muud, kui lihtsalt makett. Seal on imelise täpsusega ära toodud kõik, alustades majadest ja lõpetades taluhoovidega, kust võib leida autosid remontivaid inimesi, talutöödega tegelevaid mehikesi või põllul mängivaid kasse-koeri. Autod, bussid ja rongid sõidavad maketil ringi, tekitades tunde, et kogu makett elab tegelikult oma elu. Lisaks sellele on autode teekonnad nii täpselt välja mõõdetud ning sätestatud, et sõidukite rattad pööravad kurvis ning teevad peatusi tanklates. Ja see kõik on lihtsalt kirjeldamatu. Umbestäpselt kümme minutit kestab Grand Maketal päev, seejärel hakkavad suure muuseumisaali tuled kustuma, muutudes esialgu punaseks, mispeale saavutab üks saali ots ülireaalse päikeseloojanguefekti ja teise saali otsa jõuab see päikeseloojang umbes minutiga. Siis saabub täielik öö ja makett hakkab sätendama öistest linnatuledest, aeg-ajalt imiteeritakse ka vihma ning taevas on näha äikest. See kõik on nii imeline, et me olime seal vist kaks tundi ja vaevu jõudsime maketile ringi peale teha. Vaatamisrõõmu jätkuks ilmselt päevadeks, kui mitte nädalateks. Pealegi olid pisikestel tänavatel tillukesed 9. mai sündmusi kuulutavad reklaamid, seega poleks ma üldse üllatunud, kui maketil toimuks kogu aeg midagi uut. Kui ma peaks kellelegi reisisoovitust tegema, siis kuuluks mu lemmiksihtkohtade alla ka Grand Maketa, päris kindlasti. 

Üks huvitavamaid kogemusi mu elus oli muidugi öine traumapunkti külastamine Peterburi kesklinnas, mille tulemusena sain kipsi ja jätsin Ermitaažis käimata. 


Kärts ja Mürts on nüüd autentsed õuekassid, kes kõõluvad puude otsas, kaklevad varestega, jooksevad putukatel sabas ja poevad õhtul rampväsinult voodisse kaissu. 


Ja kui toas on Mürts totaalne hellik, kes lamab üksnes selili ja saab kõigilt kümme korda rohkem paisid ja pilke, kui Kärts, kes on isepäisem ja nutikam, siis väljas on täpselt vastupidi. Õues olles istub Kärts arglikult trepil, Mürts aga vallutab naabruskonda. Igatahes on mul kaks armsat šaakalit. 
Ma vist pole veel maininud, et mu naabripoisil on ülimalt ilus Mustang, mida ta viimasel ajal üha enam mu jalgvärava ette parkida armastab, seega tilgub mu süda päris tihti verd, sest see auto on lihtsalt nii-nii ilus. Lohutuseks soetas emme Mustangi grilli, mis on grillide maailmas täpselt sama perfektne kui mu naabripoisi Mustang.


Ühtlasi ostsime mehaanilise muruniiduki, mis müüja sõnul ideaalselt väikeste ebatasasustega ning mitte väga suurte mõõtmetega aeda sobima pidi. Emme veetis umbes tunnikese muru niites (loe: näsides või nätsutades) ja otsustas siis niiduki (loe: näsija, nätsutaja) pettunult sinnapaika jätta. Lõppkokkuvõttes saime kamba peale aia niidetud (loe: näsitud, nätsutatud) ja see nägi välja, nagu keegi marutõves õnnetu loomake oleks sealt end kuus korda üle rullinud, mille tulemusena on aial ka marutaud ja see on ebatasaselt kräsune. Päeva lõpuks oli meil uus mootoriga niiduk, mis on igati muruniiduki nime väärt.

3 comments:

Inger said...

Nii hästi kirjutatud postitus! Ja tänks kommide eest :))

Anonymous said...

Tegemist on siiski 9. maiga...

Paula said...

Inger: Üle pika aja suht raske midagi pastakast välja imeda :D Kommide eest pole tänu väärt :)

A: Jep, minu viga.